Müzik

Türkiye'nin ve Dünya'nın en ünlü, en başarılı, en muhteşem sanatçılarıyla tanışmaya hazır mısınız? Haydi o zaman sizi en sevdiğiniz sanatçılarla tanışmak için Madame Tussauds İstanbul'a bekliyoruz!

Müslüm Gürses'in 2008 yılında "Sandık" albümü için çekilen fotoğrafından tasvir edilen figürü sizce de çok benzememiş mi?

Müslüm Gürses gönlümüzün dilinden anlayan, sesinin şefkatiyle sarıp sarmalayan babamızdı… Hatta “Baba” yakıştırması hiçbir şarkıcıya ona yakıştığı kadar yakışmadı.. İnsanlığın, saflığın, ezilenin, gürül gürül akan duyguların somut bir sureti olan Müslüm Gürses'in 2008 yılında "Sandık" albümü için çekilen fotoğrafından tasvir edilen figürü sizce de çok benzememiş mi?

Müslüm Gürses Albüm Fotoğrafı
Müslüm Gürses Figür Fotoğrafı
  • Figürün pozu için gerek eşi Muhterem Hanım’ın görüşü, gerekse Madame Tussauds İstanbul ekibinin tercihi doğrultusunda sanatçının son dönemde gündeme geldiği ‘Sandık’ isimli albümünün kapak fotoğrafı seçildi.
  • Müslüm Gürses’in fotoğraf arşivi için albüm yapımcılığını üstlenen plak şirketleri, birlikte çalıştığı fotoğraf sanatçıları ile temasa geçildi, yüzlerce fotoğraf tarandı. Eşi Muhterem Hanım’ın da görüşü üzerine son dönemlerinde en çok hafızada kalan fotoğraflarından biri ile ilerleme kararı aldık.
  • Sanatçının pozunda olduğu gibi kostümünde de aynı fotoğraftan esinlendik. Albüm kapağı için kullanılan kostüm Şanlıurfa’daki Müslüm Gürses Müzik ve Sanat Müzesi’nde sergilendiğinden dolayı orijinal kostümü kullanmamız mümkün olmadı. Bu nedenle albüm kapağındaki kostümü kopyalanacak şekilde özel olarak dikildi.
  • Filmin prodüksiyon sürecinin başlaması ile bizim figürü kararı yapma kararımız şaşırtıcı bir şekilde, birbirimizden habersiz olarak aynı anda oldu fakat biz filmden haberdar olduktan sonra figürü filme yetiştirmek için elimizden geleni yaptık. Dijital Sanatlar ekibi de figürü öğrendiğinde gala ile figürün lansmanını aynı anda yapma fikrine çok sıcak baktı ve bugün hep birlikte buradayız.
  • Figürün yapımı 1 yıla yakın zaman aldı. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında figürün yapımına karar verildikten sonra yaklaşık 2 aylık bir araştırma süreci yaşadık. Bu süreçte sanatçının rol aldığı tüm filmleri, plak kapakları ve çektirdiği fotoğraflar titizlikle incelendi; fotoğraf ve kostüm arşivi tarandı; eşi Muhterem Nur ile irtibata geçilerek kendisinin de görüş ve onayı doğrultusunda figürün pozunu belirleyecek fotoğraf ve giyeceği kostüm belirlendi. Ardından figürün yapım süreci her aşamada Muhterem Hanım’ın görüşü alınarak sürdürüldü. Bu süreçte bizden desteğini esirgemediği için kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz.
  • Sanatçının vücut ölçülerinin belirlenmesi için Müslüm Gürses Müzik ve Sanat Müzesi’nden geçici olarak alınan kostümler Londra’daki stüdyo ekibimize gönderildi ve sanatçının vücut ölçüleri kostümleri üzerinden belirlendi. Figürün baş ölçüsünün gerçek değerlerine uygun olabilmesi için eşi Muhterem Nur’un baş ölçüleri alındı ve ikilinin yan yana olduğu fotoğraflar üzerinden kıyaslama yapılarak sanatçının baş ölçüleri belirlendi.
  • Müslüm Gürses’in 1978 yılında geçirdiği trafik kazasının ardından alnında oluşan yara izi fotoğraflar üzerinden incelenerek balmumu figüre uygulandı. Saç, kaş ve kirpikleri Müslüm Gürses’in saçlarına en yakın özellikteki gerçek insan saçları kullanılarak tek tek ekildi. Sanatçının şu an eşi Muhterem Nur’un parmağında olan ve hayattayken parmağından çıkarmadığı yüzüğü ve saati de Madame Tussauds Londra Stüdyo ekibimiz tarafından birebir kopyalandı.