Ana içeriğe geç

Sıkça Sorulan Sorular

Madame Tussauds İstanbul hakkında merak ettiklerinizi burada bulabilirsiniz.

Madame Tussauds, 2007 yılında Merlin Entertainments bünyesine katıldığından bu yana Hollywood’dan Delhi’ye tüm dünyada, önemli metropollerde ziyaretçiyle buluşuyor. İstanbul’da 2016 yılı Kasım ayında İstiklal Caddesi üzerinde yer alan Grand Pera binası içerisinde, 2 bin metrekarelik bir alanda açılan Madame Tussauds İstanbul’da tarih, kültür-sanat, bilim, spor ve eğlence dünyasından 74 ünlü ismin balmumu figürü ziyaretçileri karşılıyor.

250 yıllık tarihe sahip Madame Tussauds özünde ‘attraction’ (cazibe) tanımlaması ile konumlandırılan bir eğlence merkezi. İstanbul da dahil olmak üzere tüm dünyadaki Madame Tussauds’lar içerisinde ‘interaction’ en öncelikli eğlence formatı. Ziyaretçiler, Madame Tussauds’daki figürler ile birlikte yan yana fotoğraf çektirmenin yanı sıra interaktif bir eğlence deneyimi de yaşıyor.

Yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Madame Tussauds sadece Türkiye’de değil; Londra başta olmak üzere NewYork’tan Delhi’ye dünyanın pek çok metropolünde 24 merkezi olan, tarihi 250 yıllık geçmişe dayanan bir eğlence merkezi. Merlin Entertainments bünyesinde Türkiye’de ayrıca SEA LIFE ve LEGOLAND® Discovery Centre markaları bulunuyor.

Merlin Entertainments olarak, Covid-19 ile mücadele sürecinde önce Çin’deki, ardından Avrupa, Amerika ve Türkiye’deki merkezlerimizi ziyarete kapattık. Salgın sadece Türkiye’de değil, tüm dünyadaki merkezlerimizi sarstı ama bize de virüsle mücadele ve alınacak tedbirler konusunda geniş bir bilgi birikimi kazandırdı. Çin’de yaşanan krizin ardından, oradan ve Avrupa’daki merkezlerimizden gelen yönlendirmeler doğrultusunda biz personelimizi karantina öncesinde eğitmeye başlamıştık zaten. Bu süreçte hükümetimizin de aldığı kararları yakından takip ederek çalışanlarımızın ve ziyaretçilerimizin güvenliği için son derece disiplinli çalıştık.

 

Ne gibi önlemler alındı?

Madame Tussauds’da öncelikle online bilet kullanımı ile temazsız bilet satın alma olanağı sağlandı. İçeride aynı anda bulunacak ziyaretçi sayıları için sınırlandırmalar getirildi ve bu sayılar hükümetimizin de yönlendirmeleri doğrultusunda minimuma indirildi. Ziyaretçilerin hijyen konusunda güvenliğini sağlamak ve tedbirli davranmalarına dikkati çekmek amacıyla merkezin her noktasına bilgi ve yönlendirmeler eklendi. Bu bilgi ve yönlendirmeler web sitelerimiz ve sosyal medya kanallarımız aracılığıyla dijital ortamlarımıza da taşındı. Gerek çalışanlarımız gerekse misafirlerimizin merkezlere girişi öncesinde ateş ölçümleri konusunda son derece hassas davranıyoruz. Sosyal mesafe kurallarına uyulması ve kuyruklararası mesafe için yeni düzenlemeler getirdik. Misafirlerin birbirinden güvenli bir mesafede kalmasına yardımcı olmak için şubelere giriş, içerideki aktivite alanları, tuvalet ve yemek sıralarımıza güvenlik işaretleri ve yönlendirilmeler yerleştirildi. Önlemlere her alanda dikkat çekmek için gişelerimize hijyen ekranları eklendi. İçeride sergilenen tüm figürlerin konumları sosyal mesafe kurallarına uyacak şekilde güncellendi.

 

Gerek çalışanlarımızın, gerekse ziyaretçilerimizin güvenliği için hem ofis hem merkez içinde musluklardan kapıkollarına, asansör düğmelerine değin, yüksek frekanslı tüm temas noktalarının düzenli dezenfekte edilmesi için detaylı temizlik kurallarını uygulamaya koyduk. Bir kişinin COVID-19 ile uyumlu semptomlar göstermesi durumunda ise yeni Derin Dezenfeksiyon önlemleri uygulanacak. Merkezin havalandırma sistemi içerideki havayı sürekli olarak değiştirmeyi ve temizlemeyi sağlayacak şekilde güncellendi. İçeride her noktada hijyen istasyonu/ el dezenfektanı ve yönlendiricileri göreceksiniz. Çalışanlarımızın rutin olarak gerçekleştirdiği merkez içerisindeki faaliyetleri için yüz maskeleri, tek kullanımlık eldivenler, gözkoruması ve el dezenfektanı gibi malzemeler sürekli olarak yenileniyor. Çalışanlarımız nasıl güvende kalacaklarını ve misafirlerimizi nasıl güvende tutacağımızı gösteren COVID-19'a özel eğitim programlarını salgın Türkiye’de başlamadan önce almaya başladılar, eğitimlerine düzenli aralıklarla yeni güncellemelerle devam ediyorlar.

 

Merkeze giriş fiyatı nedir? Hangi saatler arasında ziyarete açık olacaksınız?

Biletix üzerinden online alınacak biletlerin kullanım süreleri de 1 aydan 90 güne çıkarıldı. Madame Tussauds İstanbul haftanın 7 günü 12:00- 18:00 arası ziyaretçilerini ağırlayacak.

Ziyaretçilere yönelik beklentiniz nedir?

 

Gerek Madame Tussauds’un tercih edilen bir eğlence merkezi olması, gerekse aldığımız güvenilir hijyen önlemleri dolayısıyla ziyaretçilermizin bizi yalnız bırakmayacağına inanıyorum.

 

Ziyaretçiler Madame Tussauds İstanbul’da nasıl bir deneyim yaşıyor?

Madame Tussauds, tüm dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de bir anlamda ‘kült’ diye tabir edebileceğimiz, sevilen ve popülerliğini hiçbir zaman yitirmeyen, 250 yıllık tarihe sahip bir eğlence merkezi. Madame Tussauds’u müze yerine eğlence merkezi diye tanımlıyoruz çünkü buraya gelen ziyaretçi sadece görüp, bilgi edinip çıkmıyor; aynı zamanda burada interaktif bir eğlence deneyimi yaşıyor. Şu an Covid-19 önlemleri nedeniyle geçici süreliğine bazı prop ve aksesuvarlarımız kullanıma kapalı olsa da; ziyaretçilerimiz spor alanında Neymar ya da Messi’ye çalım atıp dijital kaleye şut çekebiliyor, müzik alanında Michael Jackson’ın kostümüyle dans edip, MFÖ’nün arkasında davul ya da gitar çalıyor, sinema alanında Tom Cruise’un motorunun arkasına binebiliyorlar. Einstein’ın dijital zeka testini çözüp, Yeşilçam alanında Türk Sineması’nı anlatan belgeselimizi izliyorlar.

Health